Každá žena má iný vkus aj postavu. To, čo sa hodí jednej, druhú zbytočne rozširuje, preto je logické vyberať si šaty podľa svojich vlastných proporcií, nie iba na základe fotky modelky v časopise.

Čo sa hodí ženám s trochu väčším bruškom a pre koho je zasa ideálny úzky strih šiat?

Riaďte sa typom vašej postavy

Rozoznávame viacero základných typov ženskej postavy. Medzi najrozšírenejšie patrí typ hruška a typ postavy v tvare jablka.

Dámy v skupine hruška majú skôr užšie plecia i pás a menšie prsia, vyznačujú sa širšími stehnami a bokmi. Najdôležitejšie je tu správne vyvážiť hornú a dolnú časť tela, aby to nepôsobilo asymetricky. Zdôrazniť je treba štíhlejšiu hornú časť, pričom rizikové partie je lepšie prekryť, aj za pomoci vhodne zvoleného strihu šiat. Dámam s týmto typom postavy veľmi pristane empírový strih šiat, ktorý dokonale vyzdvihne vrch a upriami naň pozornosť. Prípadne môžete siahnuť aj po šatách prestrihnutých v páse s áčkovou sukňou a korzetových modeloch.

A čo typ postavy jablko, čím sa vyznačuje a čo sa preň hodí? Ženy s takto tvarovanou postavou majú zvyčajne širšie ramená a pás, väčšie bruško a prsia v kontraste so štíhlymi nohami.

Zo šiat sa im hodia korzety so širokou sukňou, ako aj šaty so zvýšeným pásom a šaty empírového strihu so širokou sukňou alebo sukňou rovného strihu.

Ak spadáte do tejto skupiny, bez obáv môžete nosiť véčkové výstrihy, ktoré vám opticky vytvarujú pás a upriamia pozornosť na to, čím sa môžete pýšiť, a to na vaše prsia. Zároveň vám to však zjemní širšie plecia.

Typ postavy presýpacie a hodiny verzus rovná postava

Známe sú i ďalšie typy postáv, napríklad typ postavy presýpacie hodiny, ktorý sa vyznačuje úzkym pásom a väčšími bokmi i prsiami. Postavy tohto typu majú na výber množstvo strihov, najviac im ale pristanú puzdrové šaty, ako aj šaty so zvýrazneným, zúženým pásom.

Vo výstrihoch majú viac menej voľnú ruku, vhodné sú rozmanité výstrihy, véčkové i lodičkové.

A aby sme nezabudli na postavu rovnú. Ste aj vy v tejto partii? To teda znamená, že váš hrudník a boky sú zhruba rovnaké, máte menej výrazný pás a menší zadok.

Ak túžite po vytvarovaní pŕs a zdôraznení vašej štíhlosti, nebojte sa šiat so zvýrazneným pásom, či už rozličnými mašľami, aplikáciami, alebo väčším opaskom.

Pokiaľ ide o výstrihy, najideálnejšie pre tento typ postavy sú riasené a vzorované vrchy opticky dodávajúce objem.

Najdôležitejší pri výbere šiat je však váš pocit. Keď sa v nich cítite skvelo a neodolateľne, rozhodne také aj ste.