Vhodný výber farieb na oblečení, precízne doladenie topu so sukničkou aj ostatných doplnkov je nielen odrazom vkusu, ale i nálady a osobnostného nastavenia každého z nás. Áno, farby sú veľmi mocné a neradno ich vplyv na naše podvedomie podceňovať.

Čo ktorá farba značí a čo o jej nositeľke vypovedá?

Výber farby outfitu podľa nálady

Ono to už tak býva, že keď sa zobudíme s dobrou náladou, logicky, akosi intuitívne siahame po odevoch pestrejších farieb. A negatívnejšie naladení zasa prirodzene vyberáme kúsky tmavšie. Farba oblečenia však nielen vypovedá o našej momentálnej nálade, ale nás i charakterizuje. Rovnako tak však svojím farebným zladením ovplyvňujeme ľudí okolo nás. Skutočne, a preto sa nemožno vôbec čudovať, že vhodne zvolená farebná kombinácia môže byť aj nápomocnou barličkou na pracovnom pohovore či inom dôležitom stretnutí.

Sila a reč čiernej farby

Začnime tou najklasickejšou farbou na oblečení – čiernou. Mnoho žien uprednostňuje čiernu z mnohých dôvodov, myslia si, že sú v nej štíhlejšie, že pôsobí elegantne, dodá im vážnosť a serióznosť. Pravda, všetko vyššie spomenuté sedí. A tiež je faktom, že k čiernej sa hodí asi všetko, doladíme ju teda poľahky aj k vzorovanej blúzke či krikľavo ružovým lodičkám.

Čo o čiernej na oblečení možno neviete je, že nás nielen opticky zoštíhli, ale tiež je symbolom sily, kariéry a moci, teda zosobňuje prototyp úspešnej ženy. Vďaka čiernemu outfitu však môže daná žena pôsobiť aj chladno a uzavreto.

Kam v čiernej, aby sme to neprepálili? Rozhodne sa hodí na špeciálne príležitosti, ako sú večerné podujatia, recepcie, večierky aj návšteva divadla. Neodporúča sa však siahnuť po čiernych plesových šatách, rovnako tak nie je vhodná pre všetky ženy a vekové kategórie, predsa len je čierna synonymom smútku a vážnosti, čoho následkom pridáva na veku.

Milované pastely na saku i kostýme

Každý, kto si chce naopak roky ubrať, volí svieže pastelové odtiene vhodné nielen na jarné obdobie. Výborne sa vynímajú na saku i elegantnom kostýme, rovnako tak sa doslova pýta mať minimálne jeden pár trendy lodičiek v krásnej pastelovej modrej či ružovej.

Neutrálna sivá a biela na odevoch

Za univerzálne farby, nie však až také vyhranené, ako je čierna, možno považovať sivú, bielu, béžovú aj hnedú. Toto sú odtiene, ktoré preferuje nejedna dáma i mladšie ročníky, najmä z dôvodu, že tieto neutrálne, ľahko doladiteľné farby nepôsobia rušivo a v prípade, že sa dobre skombinujú, sú zárukou skvelého vzhľadu.

Kto však nechce vyzerať ako sivá myš, mal by si k týmto nenápadným farbám dať aspoň jeden výraznejší kúsok, hoci aj v podobe originálneho šálu či iného doplnku, ktorý inak nudný outfit veľmi omladí a osvieži.

Výrazné farby na čele s červenou

Bez pochýb najdiskutovanejšou a najkontroverznejšou farbou spomedzi všetkých žiarivých farieb je červená. Niektoré ženy na ňu nedajú dopustiť, iné by si ju na seba nedali ani za nič. Tak či onak, s červenou na oblečení opatrne! Je to síce farba lásky a vášne, no zároveň pôsobí dosť agresívne. Je preto veľmi dôležité správne odhadnúť, kam sa v červenom outfite vyberiete. Na pracovnom rokovaní či pohovore by vám mohla skôr uškodiť, avšak v jesennom kabátiku v červenom tóne istotne nikoho nepohoršíte.

Opatrne aj so žltou, priveľa jej škodí, v menších dávkach ale pôsobí príjemne a povzbudivo, keďže je to energická farba zosobňujúca radosť a slnko.

A farby, ktorými nikdy nič nepokazíte? Jednoznačne modrá a zelená. Ženy, ktoré zbožňujú modré odtiene, sú zväčša spoľahlivé, vyrovnané a na svoje okolie pôsobia milo.

Zelená je zasa farbou pokoja a bezpečia, a keďže vzniká spojením žltej a modrej, je plná života a energie, no tiež je symbolom harmónie a rozvahy. Naviac napomáha zlepšovať komunikáciu a dodáva energiu aj pri namáhavej práci.

Tak čo si dáte na seba do práce? Zelený svetrík na povzbudenie mysle, alebo niečo tmavšie na zdôraznenie vašej vážnosti?